ładowarka do auta elektrycznego różnice

Ładowarka do samochodu elektrycznego – typy i różnice

Jesteś na etapie zakupu samochodu elektrycznego EV lub hybrydy PHEV? A może jesteś już szczęśliwym użytkownikiem? Niezależnie od tego odpowiedni wybór profesjonalnej ładowarki Wallbox do samochodu elektrycznego jest bardzo ważny aby cieszyć się z komfortu jaki daje możliwość ładowania samochodu na własnym podwórku, parkingu lub w garażu. W tym artykule udostępniamy naszą wiedzę z której również możesz korzystać kontaktując się z nami.

Typy ładowarek do samochodu elektrycznego ze względu na moc [kW]

Ładowarki Wallbox o najmniejszej mocy 3,6kW to najczęściej ładowarki przenośne do gniazda 1-fazowego 230V. Cechują się niską ceną i długim czasem ładowania samochodu. Nie jest to dobry wybór na ładowarkę do ładowania samochodu w trasie, ale zdecydowanie sprawdzi się np. na krótkim urlopie gdzie nie mamy dostępu do szybkich ładowarek i nie korzystamy intensywnie z samochodu. Występują również modele ładowarek do samochodów elektrycznych o mocy 3.6kW w formie urządzenia do mocowania stacjonarnego z wtyczką do gniazda siłowego 1-fazowego.

Ładowarki do samochodów elektrycznych 7,4kW są odpowiednie do samochodów hybrydowych PHEV (w których przeważają modele z mocą ładowania 3,6kW – 7,4kW) oraz niektórych modeli (zwykle mniejszych) samochodów elektrycznych EV np. Nissan Leaf (39kWh), Hyundai Kona (39kWh). Są to ładowarki jednofazowe.

11kW są odpowiednie do ładowania samochodów elektrycznych EV tam, gdzie nie są dopuszczone urządzenia 22kW ze względu na duży pobór mocy.

22kW są to najszybsze ładowarki zarówno do samochodów hybrydowych PHEV jak i elektrycznych EV. Jest to najlepszy wybór jeśli nie ogranicza nas instalacja elektryczna lub przepisy prawa / umowy energetyczne. Duża moc maksymalna ładowarki Wallbox do samochodu elektrycznego 22kW nie oznacza, że pobór mocy będzie na poziomie 22kW. Jest to górna granica zakresu, który jest regulowany przez system ładowania.   

Typy ładowarek do samochodu elektrycznego ze względu na gabaryty

Ze względu na gabaryty ładowarek do samochodów elektrycznych typu Wallbox możemy podzielić je na ładowarki stacjonarne i przenośne. Stacjonarne mocujemy na ścianie lub słupku montażowym przy pomocy dołączonej do ładowarki płytki montażowej. Przenośne ładowarki służą do podłączenia do gniazda 230V. Są poręczne, ale cechują się również długim czasem ładowania.

Typ wtyczki ładowarki Wallbox do auta elektrycznego

Biorąc pod uwagę rodzaj gniazda w samochodzie wyróżniamy Typ 1 oraz Typ 2, Europejskim standardem jest Typ 2.

Rodzaje ładowarek Wallbox do aut elektrycznych

Wyróżniamy ładowarki Wallbox z wyświetlaczem, które do swojego działania nie wymagają aplikacji mobilnej gdyż wszystkie niezbędne dane dotyczące ładowania wyświetlane są na wyświetlaczu. Istnieją również ładowarki które posiadają zarówno wyświetlacz jak i aplikację mobilną. Aplikacja mobilna daje możliwość sterowania ładowaniem z poziomu telefonu, najczęściej pozwala również na zablokowanie ładowarki przed użyciem jej przez inne osoby np. gdy ładowarka umieszczona jest w współdzielonym lub publicznym miejscu. Aplikacja mobilna pozwala także na  zintegrowanie ładowarki z smart home oraz szereg innych funkcji które są różne w zależności od producenta. Występują modele ładowarek wyłącznie z aplikacją mobilną, bez wyświetlacza na ładowarce Wallbox. Trzecia formą sterowania ładowarką Wallbox do aut elektrycznych są karty RFiD bez których ładowarka nie uruchomi się. Zwykle jest możliwość posiadania kilku niezależnych kart tak, aby z ładowarki mogło korzystać kilka osób. Każda z kart jest przydzielona do innej osoby dlatego w takich ładowarkach można spotkać się również z możliwością indywidualnej konfiguracji ładowania przypisanej dla każdej osoby a także z funkcją zapisu historii ładowania dla każdej z korzystającej osób osobno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *